منو
سبد خرید

راهنما اولیه راه اندازی

start

 

مقدمه نصب اپن کارت

نصب یک برنامه وب به سادگی نصب خودکار یک برنامه بر روی ویندوزتان نیست. به این معنا که کار شما فقط ورود به یک حافظه و کلیک بر روی گزینه نصب نمی باشد. شما نیاز به مهارت هایی برای ایجاد پایگاه داده ، تنظیم فایلهای امنیتی و... دارید. خوشبختانه وب هاست‌های زیادی برای نصب سیستم اپن کارت برای شما وجود دارد. یکی از بهترین سایت هایی که می توانید هاست خود را از آن تهیه کنید  asanwebhost به آدرس زیر می‌باشد.


www.asanwebhost.com


که از فضای مدیریت این وب  هاست می توانید این کار را انجام دهید.
برای نصب در ابتدا  اطمینان حاصل نمایید که OpenCart روی سرور کار می‌کند به این معنا که تمامی پارامتر-هایی که برای OpenCart ضروری است بر روی این سرور در حال اجرا است از جمله‌ی این پارامترها می توان به آیتم‌های اشاره شده در زیر اشاره کرد:

  • MySQL
  • GD
  • cURL
  • mCryp
  • ZIP

که در هنگام نصب OpenCart تمامی این موارد چک شده و در صورتیکه هر کدام از موارد بالا بر روی سرور نصب نباشد امکان نصب OpenCart  وجود ندارد. همچنین شما به Apache Web Server  و یا هر وب سرور دیگری که خدمات اجرای PHP‌ را ارائه دهد ، PHP5.2 و بالاتر همچنین Mysql ، Curl ، Fsock نیاز دارید.
همچنین باید نام دامنه را از ارائه  کننده‌های آن بخرید. بعد از تهیه همه موارد ذکر شده حالا شما آماده نصب OpenCart ‌ هستید. این کار در چند قدم خلاصه می‌شود :
قدم اول : برای نصب آن شما می توانید از طریق پشتیبان رسمی OpenCart  در ایران به آدرس www.OpenCart.ir و یا از سایت اصلی OpenCart‌ به آدرس www.OpenCart.com اقدام به دانلود آخرین ویرایش این نرم‌افزار کنید.
قدم دوم : فایل زیپ دانلود شده را بر روی  هاست خود در پوشه مورد نظر ( که معمولا Public_Html یا همان httpdocs می‌باشد) آپلود کنید. سپس آنرا Extract کنید. البته توجه داشته باشید که می‌توانید مجموعه فایلهای OpenCart ‌را ابتدا در کامپیوتر خودتان Extract ‌ کنید سپس فایلهای باز شده که معمولا تا 2600 عدد فایل می‌باشد را بوسیله نرم افزار FTP که یکی از بهترین آنها FileZilla می‌باشد، روی  هاست خود انتقال دهید. (البته این حالت پیشنهاد نمی شود.)
 حالا همه فایلهای OpenCart بر روی  هاست شما موجود بوده و می‌توانید نصب آنرا آغاز کنید.
قدم سوم: شما به یک بانک اطلاعاتی نیاز دارید. به منظور ایجاد بانک اطلاعاتی باز هم باید از طریق کنترل پنل  هاست خودتان اینکار را انجام دهید. معمولا در اکثر سرویس دهندگان وب از طریق منوی DataBases   و یا  MySQL Database Wizard ‌ و یا گزینه‌های دیگر می توانید کار ایجاد دیتابیس را آغاز کنید. توجه داشته باشد که هر پایگاه داده‌ای برای خدمات دهی نیاز به یک کاربر دیتا بیس (DataBase User Name)  و پسورد دسترسی به دیتابیس دارد تا بتوانید از طریق آن کارهای مربوط به ساخت جدول‌ها و ویرایش رکوردهای موجود در آن ‌را انجام دهید که معمولا ساخت کاربر دیتابیس و نسبت دادن کاربر به دیتابیس ساخته شده از طریق همین قسمت هاست شما (قسمت Databases) قابل انجام است. باز هم توجه داشته باشید که نام کاربری و رمزعبور کاربر دیتابیس را به خاطر داشته باشید یا جایی یادداشت نمائید چراکه در ادامه راه برای نصب OpenCart‌ به آن نیاز خواهید داشت.
برای اینکار در صفحه اصلی محیط مدیریت وب هاست خود به قسمت DATABASES بروید و بر روی  MYSQL Database Wizard کلیک کنید حال برای ایجاد بانک اطلاعات گامهای زیر را طی کنید:
1.    برای بانک اطلاعات خود نامی انتخاب کنید در صورتی که کاراکترهای اشتباه وارد کنید و یا اینکه نام انتخابی خیلی کوتاه یا طولانی باشد wizard به شما خواهد گفت.
2.    برای ایجاد کاربر بانک اطلاعات نام کاربری مورد نظر خود را در قسمت مربوط به آن وارد کنید و به گام بعدی بروید. اگر می خواهیدwizard  برای شما پسورد تصادفی و با امنیت بالا ایجاد کند روی گزینه generate password کلیک کنید.  
3.    برای اینکه کاربر ساخته شده توسط شما تمامی دسترسی‌ها را برای ویرایش ، ‌تغییر و پاک کردن رکوردها را داشته باشد در قسمت All privileges همه موارد را انتخاب کنید.
4.    اطلاعات مربوطه را در جایی یادداشت نمائید و یا از صفحه اطلاعات ازMYSQL پرینت تهیه نمائید. اکنون دیتابیس  برای نصب OpenCart ‌ آماده است.
حال به ادامه کار خواهیم پرداخت. از مرورگر وب خود استفاده کنید و به آدرس زیر بروید:


http://www.yourdomainname.com/install/


مراحل نصب (wizard اپن کارت) :
1.    لایسنس ، شرایط و قوانین استفاده از آن را تایید کنید سپس ادامه دهید.
2.    هر گزینه باید تیک تائیدی در کنار خود داشته باشد. توجه کنید در صورت فعال نبودن تنظیمات هاست یا افزونه های مورد نیاز سرور جهت نصب اپن کارت برای تغییرآن با وب هاست خود تماس بگیرید. در صورتی که امکان فعالسازی آن توسط مدیر هاستینگ نبود باید وب هاست جدیدی پیدا کنید.
3.    اطلاعات بانک اطلاعاتی را همانطور که در Wizard بانک اطلاعات وارد کردید وارد کنید.
4.    نام کاربری و پسوردی را که می خواهید برای ورود و نظارت در فروشگاه داشته باشید انتخاب کنید و ایمیلی را که می خواهید ایمیل های تائیدی و .....به آن ارسال شود را وارد نمایید .
5.    پس از تائید مراحل و وارد نمودن اطلاعات و نصب کامل، برای دیدن فروشگاه جدید خود روی لینک نمای فروشگاه کلیک کنید و سریعا آنرا بوک مارک کنید و به لیست علاقه مندی ها اضافه کنید. برای آغاز تنظیمات فروشگاه جدیدتان روی ورود به مدیریت کلیک کنید و با اطلاعاتی که در مرحله 4 تعیین کردید به سیستم وارد شوید.         
6.    فراموش نکنید پس از نصب اپن کارت پوشه Install اپن کارت باید حذف گردد، بدین منظور  از محیط مدیریتی پنل هاستینگ، وارد file manager شده و 3 مرحله زیر را طی کنید:
1.    در محیط مدیریت فایل (file manager) روی نام فایل راست کلیک کنید و بعد از آن از منو روی Delete کلیک کنید. (در برخی از هاستینگها مثل دایرکت ادمین باید فایل را انتخاب کنید و سپس حذف نمایید.)
2.    سطح دسترسی فایل config.php به 644 تغییر دهید تا فقط شما به عنوان مدیر سایت بتوانید محتوای این فایل را بخوانید و ویرایش کنید تا سطح امنیتی این فایل تامین گردد.
3.    پیکربندی پوشه مدیریت را از admin/config.php به 644 تغییر دهید تا سطح امنیتی این فایل تنظیم گردد. (در هاست های استاندارد، این پرمیژن به صورت پیش فرض تنظیم شده است...)

حال فروشگاه شما آماده کار می باشد.